Veckoauktion den 6 maj 2002
5011 Armband
18k med stenar & pärlor, 15,5 g
UTGICK
6 maj kl 18:00 -
3009 Byrå
KJ, björk, L107 D49 H101
Såld: 1.500 kr
Såldes den 6 maj 2002 -
3005 Glaservis
Boda, Adam, 17+5+19+18+7=68, (enstaka nagg)
Såld: 2.500 kr
Såldes den 6 maj 2002
5015 Ikon
triptyk, H30
UTGICK
6 maj kl 18:00 -
5022 Kaffekanna
silver, H24, Dahlgren, 1858
Såld: 3.700 kr
Såldes den 6 maj 2002 -
5030 Karmstolar
Ett par, Karl Johan-stil, Björk
Såld: 6.000 kr
Såldes den 6 maj 2002
5013 Ljuskrona
H90
Såld: 8.100 kr
Såldes den 6 maj 2002 -
5020 Matsilver
Rosenholm 59 del, silver
Såld: 6.000 kr
Såldes den 6 maj 2002 -
5008 Olja/relief
Antik, religiös, 50x35
Såld: 2.000 kr
Såldes den 6 maj 2002
5009 Oljemålning
1800-tal, Barn med katt, 26x19
Såld: 2.500 kr
Såldes den 6 maj 2002 -
5007 Oljemålning
England, Loch long, 30x61
Såld: 3.100 kr
Såldes den 6 maj 2002 -
5002 Oljemålning
Erik Tryggelin, 1911, blomsterstilleben, 42x30
UTGICK
6 maj kl 18:00
5032 Oljemålning
János Visky, Hästspann, 59 x 79
Såld: 3.300 kr
Såldes den 6 maj 2002 -
5001 Oljemålning
Tord Leander-Engström, 1945, fjällbjörkar, 32x23
UTGICK
6 maj kl 18:00 -
3002 Pendyl
Empire, G.W.Linderoth. Stockholm, H77
Såld: 9.000 kr
Såldes den 6 maj 2002
5016 Piedestal
Gustavsberg, Majolika, H92
Såld: 3.500 kr
Såldes den 6 maj 2002 -
5012 Piedestal
Rörstrand, Sekelskifte, H85
Såld: 2.700 kr
Såldes den 6 maj 2002 -
5029 Pottskåp
Såld: 3.000 kr
Såldes den 6 maj 2002
5003 Radiogrammofon
B&O Bang & Olufsen, Beomaster 900, trä, L157 D52 H69
Såld: 3.500 kr
Såldes den 6 maj 2002 -
5028 Såsskål
Silver, H10
Såld: 700 kr
Såldes den 6 maj 2002 -
5018 Sejdel
tenn, H21
Såld: 1.300 kr
Såldes den 6 maj 2002
5025 Skedar
silver, Ryskt, 6 st
Såld: 400 kr
Såldes den 6 maj 2002 -
5023 Sockerskål
Silver, England, H11
Såld: 2.100 kr
Såldes den 6 maj 2002 -
5026 Sockerskål +
gräddkanna, silver, 1949
Såld: 1.500 kr
Såldes den 6 maj 2002
5031 Spelbord
Nyrokoko, intarsia, (sybord), L69 D44 H72
Såld: 10.500 kr
Såldes den 6 maj 2002 -
5024 Statyett
Parian, Gustavsberg, H49
Såld: 2.900 kr
Såldes den 6 maj 2002